Jak někoho přesvědčit? Vsaďte na těchto 7 tipů
Rozjíždíte kariéru v managementu nebo obchodu a potřebujete se zdokonalit v taktice přesvědčování? Ať už chcete docílit prosazení pravdy, něco prodat nebo získat pro svůj nápad přízeň kolegů, máme pro vás několik tipů, které vám mohou s přesvědčováním pomoci. Zapomeňte na přemlouvání, přikazování nebo neustálé opakování, tím pravděpodobně ničeho nedosáhnete. Raději vsaďte na některou (nebo více) z našich 7 osvědčených metod.
1. Nabídněte něco na oplátku
Potřebujete podporu vašich kolegů při nějakém úkolu nebo zvolené strategii? Pokud si nejsou 100% jistí vašimi postupy, můžete si je získat tím, že nabídnete něco na oplátku. Ať už to bude podobná pomoc, hlasování na poradě, vyřízení nepříjemného papírování nebo třeba přimluvení se u šéfa, metoda „něco za něco“ skvěle funguje téměř na všechny situace snad odpradávna.
2. Využijte sympatií a oblíbenosti
Sympatie zmůžou hodně, nemusíte ale vždy nasazovat do jednání atraktivního kolegu nebo kolegyni. Hodně může v přesvědčování pomoci jednoduše milý výraz a úsměv, stejně jako sázka na společné zájmy a podobně. Začít konverzaci společným tématem, jako například stejným rodným městem, oblíbeným filmem nebo sportovními výsledky se může rychle vyplatit. Doporučujeme taky přizpůsobit svou mluvu a vystupování lidem, se kterými jednáte. Budete jim tak příjemnější a budou vám více nakloněni.
3. Sázejte na autoritu a zkušenosti
Velmi osvědčené je při přesvědčování k čemukoli odvolávat se na lidi a autority. „Známá herečka používá náš šampón a má nádherné vlasy.“ „Dělá to tak i přední český lékař, kapacita v oboru.“ „Šéfka si to myslí taky.“ Lidé mají tendence vzhlížet k nadřízeným a slavným osobnostem a mají chuť se jim přiblížit, snadněji se tak podřídí vašemu názoru.
Pomoci může také zmínit zkušenosti lidí, kteří již nabízený produkt nebo třeba názor podporují. Odvolat se můžete na stovky kladných recenzí, dobré umístění v porovnávacím testu výrobků, certifikáty a podobně.
4. Nebojte se kotvení a vyjednávání
Kotvení neboli anchoring je psychologický termín, který označuje, že své rozhodnutí zakládáme na faktu nebo informaci, kterou jsme se již kdysi dozvěděli jako první. Tento první známý fakt se nazývá kotva. Na kotvě pak stavíme naše další kroky a rozhodování – kotvení se tak hodně využívá při obchodech. Jako první kotvu můžete navrhnout výrazně vyšší cenu, kterou druhá strana odmítne. Následně budete vyjednávat o snižování, ale reálná cena, za kterou prodáte bude velmi pravděpodobně i tak vyšší, než je reálná hodnota věci, jelikož kotva byla velmi nadsazená.
5. Mluvte jasně a jednoduše
Argumentovat složitými souvětími, cizími slovy a odbornými pojmy není tou nejlepší cestou. Lidé mají tendence podvědomě nesouhlasit s tvrzeními, kterým úplně nerozumí, a to v případě použití zbytečných odborností riskujete. Mnohem snazší tak pro vás bude mluvit jasně a jednoduše.
6. Budujte vztah
Při jednorázovém kontaktu se vám bude člověk s opačným názorem nebo s nechutí od vás něco koupit přemlouvat podstatně hůře než člověk, se kterým už máte nějakou historii a vybudovali jste si vztah. Snažte se proto své kolegy a klienty poznat i mimo práci nebo obchod, zjistit jejich záliby a snažit se s nimi vycházet dobře. Pokud bude váš vztah založený na strohém zadávání úkolů nebo jen na penězích, o čemkoli člověka přesvědčit bude mnohem těžší.
7. Nepřemlouvejte a nežeňte věci do extrémů
Pokud vám dá člověk jasně najevo, že nemá zájem a není možnost, že by svůj názor změnil, nesnažte se ho přemlouvat. Vypadali byste zoufale a tím jen negativně poškodili váš vztah do budoucna, a ještě si snížili šance na to, že by s vámi oslovený člověk chtěl ještě někdy dále jednat.
Umět efektivně komunikovat, prodávat věci i nápady a přesvědčovat lidi by mělo patřit mezi základní manažerské dovednosti. Kde je získat? V rámci MBA studia se můžete učit od zkušených lektorů z praxe. V rámci několika různých oborů můžete absolvovat také například předmět Management prodeje a zdokonalit se v prodejních metodách.