Motivační kompetence manažera
Motivační kompetence jsou na manažerské pozici nezbytné
Manažer by měl být schopný motivovat jedince, ale i tým jako celek. K tomu potřebuje celý svůj tým dobře znát. Na každého člověka platí něco jiného v závislosti na jeho postoji k životu, schopnostech, vědomostech a hierarchii hodnot. Manažer tohle všechno musí vycítit a umět využít ve svůj prospěch. Ne každý člověk s manažerskými ambicemi k tomu má předpoklady, nicméně s tím se dá pracovat, třeba vhodným zvolením oboru studia.
Motivovat lidi je náročné
Lidská povaha je často nepředvídatelná, takže motivovat každého člověka v týmu může být dost náročné a frustrující. Četné výzkumy se shodují, že cíl je vždy stejný: vzbudit v lidech pozitivní emoce. Jenže cesta vedoucí k němu může být různá.
Navíc je třeba vzít v úvahu finance, protože téměř každá motivace něco stojí. Tou první a nejdražší je samozřejmě odpovídající finanční ohodnocení, jenže ani další položky nejsou zanedbatelné. Firemní teambuilding, nový kávovar, společná snídaně jednou do měsíce, stolní fotbálek na chodbě, možnost home office, tři hodiny týdně na řešení vedlejších (soukromých) projektů, školení v rámci rozvíjení dovedností – všechno tohle platí zaměstnavatel. Jaká je tedy ta správná motivace, která by na zaměstnance fungovala a zároveň firmu příliš finančně nezatížila? A jaké předpoklady musí člověk mít k tomu, aby ji objevil?
Bez osobního přístupu to nepůjde
Základem je správný postoj k týmu. Manažer, který se nad svým týmem rád povyšuje a dává mu najevo, kdo je tady na vyšší pozici, nikdy nebude dobrým vůdcem. Myslet si o sobě, že jste víc než ostatní, není zrovna mentalita vhodná pro vedoucí pozici. K celému týmu je třeba přistupovat jako k rovnocenným partnerům či kamarádům, jedině tak je má manažer šanci skutečně poznat, zjistit, co je trápí a jakým způsobem by je mohl motivovat k lepším výsledkům.
Tendence dívat se na svůj tým svrchu je něco, čeho se těžko zbavuje, ale možné to je. Ostatně stejně to funguje s ostatními motivačními kompetencemi. Pokud už člověk má předpoklady či schopnosti chovat se tak, jak je v dané pozici vhodné, je celá cesta lehčí. Nikdo však netvrdí, že se jim nezvládnete naučit. MBA studium vás v tom podpoří a poskytne patřičné informace přímo od specialistů z praxe.
Malá ochutnávka motivačních kompetencí
Jaké schopnosti, dovednosti a charakterové vlastnosti by měl mít manažer, aby dokázal porozumět svému týmu a motivovat ho k lepším výsledkům?
Důvěra v ostatní. Máte tendenci spoléhat v životě jen sami na sebe a nevěřit druhým? Pak v životě daleko nedojdete a v manažerské pozici to bude obzvlášť znát. Každý zaměstnanec chce dělat důležitou a zodpovědnou práci, která má smysl, tak mu ji musíte přenechat. Jinak rozhodně nebude dělat svou práci s nadšením.
Vlídná slova a pochvaly. Pochválíte v restauraci oběd, když si doopravdy pochutnáte? Svůj tým byste chválit měli. Uznání a chvála lidi velmi motivují, a to nejen v práci.
Dovednost nasát citové rozpoložení. Dobrý team leader pozná, když se ve firmě cokoliv děje. Všimne si napjaté atmosféry, ale i rozhořčení jednoho člena týmu. Pak je samozřejmě na něm, aby vypátral, co zatím stojí, a vymyslel řešení. Když se něco pokazí v práci či v osobním životě, je motivace obzvlášť potřebná.
Schopnost usměrňovat tým. Ve chvílích, kdy je projekt zpožděný a nic se nedaří, musí manažer pomoci vytvořit opět pohodovou atmosféru. Je to ale rovněž on, kdo tým usměrňuje ve chvílích, kdy na pracovišti panuje až příliš velká pohoda. Velkou výhodou tedy je, pokud umíte své nadšení, touhu a energii přenést na druhé.
Mnohem více informací, nejen o motivačních kompetencích, se dozvíte v průběhu studia MBA.